RUNS SORTED BY CLASS
   
Class I Runs
  Bear (Franklin Co.)
  Beech
  Blackburn, Upper
  Borden
  Brushy
  Buttahatchee
  Cahaba, Hargrove
  Capsey
  Davis (1& 2)
  Hatchet
  Hubbard
  North
  Six Mile Bend
  Sipsey
  South Sauty, Upper
  Sugar
  Tallapoosa, Upper
  Terrapin
  Thompson
  Weogufka
   
 Class II Runs
  Barbaree
  Big
  Big Wills
  Blackwater
  Blue Springs
  Bridge (class V too)
  Caffee
  Cahaba, Deerfoot
  Cahaba, Upper
  Cahaba, Lovick
  Chestnut
  Coosa
  Davis (3 & 4)
  Dorsey
  Duck
  Enitachopco
  Fivemile
  Hillabee
  Hurricane
  Little Cahaba
 Little, Upper East Fork
  Little, East Fork
  Locust Fork of the Warrior, Nelson's Gap
  Locust Fork of the Warrior, Upper
  Locust Fork of the Warrior, Lower
  Mill (Sipsey)
  Mud
  Mulberry Fork of the Warrior, 67 to 278
  Mulberry Fork of the Warrior, 278 to CR10
  Mulberry Fork of the Warrior, Upper
  Mulberry Fork of the Warrior, Lower
  Rush
  Schultz
  Sougahatchee
  Swamp
  Town, Upper
  Turkey
  Weoka
  Whippoorwill
   
Class III Runs
  Blackburn Fork of the Warrior
  Brasher
  Calvert Prong
  Cathys
  Collier
  Drum
  Elkahatchee
  Fagan
  Flint Creek, East Fork
  Graves
  Gurley
  Hog
  Johnnies, Upper
 Keller
  Kelly
  Kirby
  Lick
  Little, West Fork
 Little, Upper West Fork
 Little, East Fork of West Fork
  Little River Canyon, Chairlift
  Little Uchee
  Mill
  Mill, Vinemont
  Perkins
  Pond
Rock
  Roswell
  Salt
  Scarham, Upper
  Scarham, Lower
  Shoal
  Short, Upper
  Socapatoy
  Stone
  Stringer
  Sugar
  Talladega
  Tallapoosa
  Town, Lower
  Two Mile
  Walnut
  Yellowleaf, North Fork
   
Class IV Runs
  Bear (LRC)
  Bear (LRC) , Upper
  Big Scirum
  Blackoak
  Brewer
  Cheaha
  Chitwood
  Cotaco
  Devils Den
  Dry (Short)
  Fall Branch
  Fall Branch (Inland Lake)
  Flint, Railroad Fork
 Guest
  Hicks
 Hubbard
  Johnnies
  Line
  Little River Canyon, Upper 2
  Lively
Martin Hollow
  Patton, Rebel Branch
  Rice
  Vestavia Branch of Little Shades Creek
  Shoal (Union Grove)
  Short
  South Sauty
  Turkey (Jericho)
  Wolf
  Yellow
   
Class V Runs
  Austin
  Coon/Flat Rock
  Chinquapin
 Dry (Coon)
  Dry (Sauty)
  Gulf
  Honeycomb
  Jones
  Little River Canyon, Suicide
 Long
  Miller
  Wolf (LRC)
RUNS SORTED BY REGION
   
Huntsville

III

Fagan
   
Sipsey/West/Florence

I

Bear (Franklin Co.)

I

Beech

I

Borden

I

Brushy

I

Buttahatchee

I

Capsey

I

Hubbard

I

Rush

I

Sipsey

I

Sugar

I

Thompson

II

Big

II

Blackwater

II

Mill (Sipsey)

III

Collier

III

Pond

III

Rock
   
 Locust Area, Lower Sand, & Brindley Mtns.

I

Blackburn, Upper

II

Blue Springs

II

Bridge (class V too)

II

Dorsey

II

Duck

II

Locust Fork of the Warrior, Nelson's Gap

II

Locust Fork of the Warrior, Upper

II

Locust Fork of the Warrior, Lower

II

Mulberry Fork of the Warrior, 67 to 278

II

Mulberry Fork of the Warrior, 278 to CR10

II

Mulberry Fork of the Warrior, Upper

II

Mulberry Fork of the Warrior, Lower

II

Mud

III

Blackburn Fork of the Warrior

III

Brasher

III

Calvert Prong

III

Flint Creek, East Fork

III

Graves
III Keller

III

Lick

III

Mill

III

Mill, Vinemont

III

Perkins

III

Roswell

III

Sugar

III

Two Mile

IV

Big Scirum

IV

Chitwood

IV

Cotaco

IV

Devils Den

IV

Fall Branch

IV

Fall Branch (Inland Lake)

IV

Flint, Railroad Fork

IV

Martin Hollow

IV

Rice

IV

Shoal (Union Grove)

V

Austin

V

Gulf
   
Birmingham

I

Six Mile Bend

II

Cahaba, Deerfoot

II

Cahaba, Lovick

II

Cahaba, Upper

II

Fivemile

II

Turkey

III

Gurley

III

Kelly

III

Yellowleaf, North Fork

IV

Brewer

IV

Patton, Rebel Branch

IV

Vestavia Branch of Little Shades Creek
   
Sand Mountain

I

South Sauty, Upper

II

Town, Upper

II

Whippoorwill

III

Drum

III

Hog

III

Kirby

III

Scarham, Upper

III

Scarham, Lower

III

Shoal

III

Short, Upper

III

Stringer

III

Town, Lower

IV

Blackoak

IV

Dry (Short)

IV

Guest

IV

Line

IV

Lively

IV

Short

IV

South Sauty

V

Coon/Flat Rock
V Dry (Coon)

V

Dry (Sauty)

V

Honeycomb

V

Jones
VLong

V

Miller
   
Paint Rock Valley

IV

Turkey (Jericho)
   
Lookout Mountain

II

Big Wills

II

Little, East Fork

II

Little, Upper East Fork

III

Johnnies, Upper

III

Little, West Fork

III

Little, Upper West Fork
IIILittle, East Fork of West Fork

III

Little River Canyon, Chairlift

IV

Bear (LRC)

IV

Bear (LRC) , Upper

IV

Hicks

IV

Johnnies

IV

Little River Canyon, Upper 2

IV

Wolf

IV

Yellow

V

Chinquapin

V

Little River Canyon, Suicide

V

Wolf (LRC)
   
Talladega Forest

I

Terrapin

II

Barbaree

II

Hillabee

III

Cathys

III

Salt

III

Talladega

IV

Cheaha
IVHubbard
   
South  

I

Hatchet

I

Tallapoosa, Upper

I

Weogufka

II

Caffee

II

Chestnut

II

Coosa

II

Enitachopco

II

Sougahatchee

II

Swamp

II

Weoka

III

Elkahatchee

III

Little Uchee

III

Socapatoy

III

Stone

III

Tallapoosa

III

Walnut
   
Tuscaloosa

I

Cahaba, Hargrove

I

North

I/II

Davis

II

Hurricane

II

Little Cahaba

II

Schultz